Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy (1885 – 1939) – metafüüsilised portreed Kloostri Aidas

Festival on küll läbi, kuid juuni lõpuni on võimalik Kloostri Aidas imetleda Poola Vabariigi Välisministeeriumi ja Varssavi Kirjandusmuuseumi näitust “Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy (1885 – 1939) – metafüüsilised portreed”.

“Välja sai valitud 40 parimat, kõige imetlusväärsemat Stanisław Ignacy Witkiewiczi fotot, mis on läinud fotograafia ajalukku. Neist 20 on pärit veel enne aastat 1914, teine pool aga maailmasõdade vahelisest ajast.

Fotograaf oli varem tuntud eelkõige autoportreede ja oma lähedaste või sõprade portreefotodega. Osa neist on „kitsalt kadreeritud“ näod. See kompositsioonitüüp on iseloomulik Witkiewiczile. Poola fotograafias ei kasutanud enne teda keegi nii järjekindlalt suletud lähivõtteid, mis on jätkuvalt kasutusel filmides. Witkiewiczi lähivõtted tõusevad esile mitte ainult uudse lähenemise poolest, vaid ka neil jäädvustatud inimeste nägude ebatavaliste, „metafüüsiliste“ ilmetega.

Sõdadevahelisest ajast pärit fotod on loodud fotograafi ja samas ühtlasi ka kunstniku rolli täiesti teistsuguse kunstilise mõtestamise tulemusena. Need dokumenteerivad tema poolt loodud teatraalseid situatsioone (tihti ta sõprade osalusel), performance´eid, tema teatrile lähedasi „kujutluspiltide stseene“. Neid iseloomustab müstifikatsioon, absurd ja grotesk, mõnikord on nad võrreldavad sürrealistliku või dadaistliku maailmanägemisega.

Eelnimetatud kolme fotodegruppi ning mõningaid üksikuid pilte, mis selle kunstniku jaoks on ikoonilisteks saanud, iseloomustatakse ja kirjeldatakse näituse saalis saadaval olevates tekstides.

Näituse kuraator Stefan Okołowicz, 2014

 

Väjapaneku korraldaja Eestis: Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas

Koostöös kirjandusfestivaliga HeadRead ning Sihtasutusega Theatrum.