Järelhüüe A. S. Byattile

© Dmitri Kotjuh

Krista Kaer

Neljapäeval, 16. novembril suri 87-aastasena Antonia Susan Byatt, kirjanik ja kirjanduskriitik, kes käis 2014. aastal ka HeadRead festivalil Tallinnas. Eesti keeles on olemas tema kõige tuntum teos „Lumm“ (Possession), mis sai 1990. aastal Bookeri preemia. Byatti teadmisi kirjandusest imetlesid kõik tema kaasaegsed, teda peeti üksmeelselt väga asjatundlikuks kriitikuks ning võib öelda, et neid teadmisi ja sügavat erudeeritust rakendas ta ka oma romaanis „Lumm“. See raamat on aga palju rohkemat kui erudeerituse tulevärk, see on vaimukas, inimlik, leidlik ja näitab autori eri žanrite valdamist. Ta on loonud lehekülgede kaupa fiktiivseid päevikutekste, 19. sajandi luulet ja kujutanud sama usutavalt ka 1980ndate aastate akadeemilist elu Inglismaal. 

Eesti keelde pole jõudnud tema 2009. aastal ilmunud „Laste raamat“ (The Children’s Book), samuti mahukas teos, mille tegevus toimub enne Esimest maailmasõda nii Suurbritannias kui USAs ja mille tegelaste seas on ohtralt ajaloolisi tegelasi. Tema viimane raamat pidi tulema teadlastest, kuid see on seni ilmumata. 

A.S. Byatti raamatud on meeldejäävad ning meeldejääv oli ta ka inimesena. Ma olen südamest tänulik, et meil oli võimalik näha ja kuulda teda HeadRead festivalil. Lõpetuseks üks tema tsitaat: 

„Inglismaal arvavad kõik, et kui sa mõtled, siis sa ei tunne. Kuid kõik mu romaanid räägivad mõtlemise ja tundmise ühendamisest.“

 

A. S. Byatti ja Krista Kaera vestlus 2014. aastal Tallinnas

Suurtoetajad

Tagasi üles