Lugemisest. Vastavalt ajavaimule

Lugedes mööda kirjaridu pilku vasakult paremale, harjuvad silmad liikuma ovaalselt, väljavenitatud trajektoori pidi

Olen pidanud viimasel ajal pidevalt küsima: Inimesed, miks te loete? Kus on teie silmad? Miks te loovutate nii kergesti oma vabaduse? Miks te oma peaga ei mõtle, miks te nämmutate kellegi teise mõtteid? Kas on tõesti siis nii raske näha, kuidas valitsus ja suurfirmad hoiavad just lugemise kaudu inimesi oma kontrolli all? Olgu siin veelkord toodud ära mõned ilmselged faktid. Mõned kõige ilmselgemad, mida peaks nägema iga inimene, kel vähegi veel alles mõtlemisvõimet ning kes pole jõudnud enda aju veel tühjaks lugeda.

Esiteks. Miks pole keegi kunagi küsinud, miks meid on harjutatud lugema ülevalt alla? Miks mitte alt üles? Vastust pole raske leida. Sedasi sunnivad valitsused, suurfirmad ja meediakorporatsioonid, sh suured kirjastused meid maast madalast suunama pilku allapoole, vastu maad, et me paremini nende sõnumitele alluksime, nende öeldu ees pilgu maha lööksime. Sel viisil on meid kergem kontrollida, sedasi kergitame üha vähem pilku taevasse, et avastada ilmselget – näiteks seda, et Päike liigub ümber Maa, mitte vastupidi, nagu õpetavad meile „targad“ raamatud. Kuidas siis keegi ei näe enam, et liigub Päike, mitte Maa? Ja kui näevadki, siis ei usu! Aga ma ütlen, miks! Inimesed on lugemisega pimedaks tehtud, vaatlemisest võõrutatud. Aga lugemisega saab meid kontrollida veelgi salakavalamalt! Lugedes mööda kirjaridu pilku vasakult paremale, harjuvad silmad liikuma ovaalselt, väljavenitatud trajektoori pidi. Sedasi sunnitakse meid otsima maailmast samakujulisi objekte. Ning millised laialt levitatavad esemed on just sellise ovaalse kujuga? Just nimelt – kõikvõimalikud ravimid, ennekõike tabletid, alates ibuprofeenist ja lõpetades igasuguseid mürke täis antidepressantidega. Kavatsen varsti tõestada, et Eesti suurimaid kirjastusi juhivad rahvusvahelised ravimikontsernid.

Teiseks. Tähestik. Keegi ei näe ilmselget, lausa näkku kisendavat tõsiasja, et tähestiku tähed on kodeeritud märgid, mis on juba ammu välja töötatud masside kontrollimiseks. Mu käsutuses on ilmeksimatud andmed, et Gutenbergi, Hitleri, Marxi, Sorose, Greta Thunbergi ja Coca Cola esivanemad pärinesid Foiniikia linnadest, kus pandi alus praegusele tähestikule. Piisab vaid sellest, kui võtta tavaline A ja pöörata see ümber. Mida te näete? Kas see ei meenuta üht sarvilist, sokuhabemega olendit? Enough said, eks ole? Kui sellest ei piisa, võtame tähestiku järgmise tähe: B. Hääldage seda. Hääldage seda korralikult, mõnuga, pikalt, nii nagu meie korrumpeerunud esivanemad seda sundisid tegema oma orje. Keda see häälitsus – bööööö – meenutab? Just nimelt, lambaid, tapale viidavaid lambaid. Aga asi on veelgi hullem. Eksisteerib üks teaduslik teooria, mida korporatiivsete ülikoolide salapolitsei püüab kalevi alla peita ning mille kohaselt õppisid lambad määgimise ära Foiniikia, Etruuria ja Rooma inimorjadelt. Kui sellest ilmselgest tõestusmaterjalist ei piisa, võtame järgmise: C. Mida selle tähe kuju meenutab? Just nimelt, kerra tõmbuvat Eedeni madu (pidagem meeles, et c-le järgnevad kohe d ja e!), kelle nime ei saa välja hääldada. Kui tahate tõestusmaterjale, mõelgem kas või Eesti suurimate lugemisvara tootjate, suurimate kirjastuste nimedele. Milliseid tähti nende nimedest kõige rohkem esineb, ah? Just nimelt: A või Ä. Ärge laske ennast Ä-st eksitada, kui pöörata Ä ümber, markeerivad täpid kaht tulikirja saatana lõua ümber.

Ma juba tean, mida pimedate koorid mulle hüüavad: vandenõu, väljamõeldis! See ei lämmata mu veendumust, et lugemine hävitab inimesi rohkem kui tubakas või suhkur. On öeldud, et mu jutt kubiseb vastuoludest. Kavatsen need vastuolud kummutada oma varsti ilmuvas raamatus „Tappev lugemine 2: Mittelugeva mehe vägi“, millest valitsuse ja peavoolumeedia meelehärmiks saab parimate selgeltnägijate ennustuste järgi bestseller.

Arseni Tsüankaali jun.

Suurtoetajad

Tagasi üles