Mälestades Eha Vainu

© Dmitri Kotjuh

Meie seast on lahkunud tõlkija, kirjastaja ja pikaaegne Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse kultuurisekretär Eha Vain (1954–2021). 

Eha Vain oli hindamatu kultuuride vahendaja. Tõlkijana eestindas ta nimekate Skandinaavia autorite – näiteks Jon Fosse, Märta Tikkaneni, Lars Saabye Christenseni jt – ilukirjanduslikku loomingut. Kirjastuse NyNorden algataja ja vedajana tegutses Eha Vain ka vastupidisel suunal, avaldades eesti luuletajate loomingut, peamiselt soome keeles. Kultuurisekretäri amet võimaldas Ehal otsida Eesti autoritele esinemisvõimalusi suurimatel Põhjamaade kirjandussündmustel – tõsiasi, et Eestist sai 2007. aastal Göteborgi raamatumessi peakülaline, tulenes Eha ja ta kolleegide varasemast initsiatiivist, mille tagajärjel hakkasid eesti kirjanikud ja muusikud regulaarselt messi külastama.

Eha Vain on jätnud jälje ka kirjandusfestivali HeadRead. Ta algatas 2000. aastate alguses Põhjamaade Luulefestivali. Sellest kujunes Eha kontaktide ja tarmukuse toel esinduslik kirjanduspidu, mida külastas  nullindate jooksul suur hulk nimekaid Skandinaavia, aga ka Soome, Venemaa ja Baltimaade kirjanikke, kes astusid festivalil üles koos Eesti autoritega. Kümmekond aastat hiljem, kui Põhjamaade Luulefestival oli läinud hingusele, tekkis uue laiapõhjalise kirjandusfestivali idee, millest kasvaski välja HeadRead. Meie festival tegi algusaastatel koostööd ka Eha Vainuga, kes aitas meid Põhjamaade autorite kontaktidega, lisaks võttis HeadRead üle Põhjamaade Luulefestivali ühe kõige silmapaistvama sündmuse – Niguliste muuseumis toimuva luulemissa. 

Mul oli õnn Eha Vainu isiklikult tunda, temaga pikaajalist koostööd teha. See koostöö ja Eha isiksus avaldasid mulle jäädavat mõju. Eha oli ääretult sõbralik ja innustav, temasse mahtus nõnda palju lahkeid sõnu ja ülevoolavaid naeratusi, et kui need oleks võimalik Eesti inimeste vahel ära jagada, elaksime palju rõõmsamalt. Tõsiasja, et ta õpetas mulle kultuurisündmuste korraldamisega seotud nüansse, võimendas tema püsivalt toetav hoiak, tema olemuslik soojus, soov aidata, võime vaimustuda. Eha oli lihtsalt erakordne inimene, suhtlejana ja suhete hoidjana sama andekas kui tõlkija ja korraldajana. 

Ma ei usu taevastesse vainudesse, aga usun elujaatavasse hoiakusse, kollegiaalsuse jõudu, mida Eha Vain endas kandis. Ja tänu Ehale jäängi uskuma.

 

Kirjandusfestivali HeadRead nimel

Jan Kaus

 

Suurtoetajad

Tagasi üles