Algab kirjandusfestival HeadRead

© Kärt Kukkur

Tallinna kirjandusfestival HeadRead alustab oma kava eelsündmusega täna õhtul, 21. mail kl 17  Rahvusraamatukogus, eesti-inglise luuleõhtuga „Eosed ja seosed“. Festivali külaline Philip Gross räägib oma eesti juurtest ja esitab oma luulet, tema tekstide eestindused paneb kõlama Doris Kareva, kes on kindlasti üks tuntumaid eesti luuletajaid ingliskeelses kultuuriruumis.

Eeloleva viie päeva jooksul näeb ja kuuleb Tallinnas selliseid nimesid kirjandusmaailmast nagu mainekas inglise kirjanik Julian Barnes, David Lagercrantz, kes on edukalt jätkanud Stieg Larssoni „Millenniumi“ sarja, spioonižanri arendanud Mick Herron, prantsuse-maroko kirjanik Leïla Slimani, Eesti juurtega tõlkija ning kirjanik Ian Thomson, armeenia päritolu prosaist Narine Abgarjan, lastekirjanik Toon Tellegen, näite- ja romaanikirjanik Inga Gaile, kirjanduskriitik Galina Juzefovitš, huntide elu uurinud Elli H. Radinger, Norra maadeuurija Erling Kagge, jutuvestja ja koreograaf Nikky Smedley, kirjanik ja kirjanduslektor Merete Mazzarella, kolumnist ja kirjanik A. N. Wilson, kirjanik ja ajakirjanik Sheila O’Flanagan, kultuuriajakirjanik ja kirjanik Mattias Berg, lastekirjanik Denisa Proškova, humorist ja publitsist Miska Rantanen, populaarse „Grühvli“ sarja illustreerinud Axel Scheffler, ajalooteemasid käsitlev kirjanik Sirpa Kähkonen, ajakirjanik David Patrikarakos, Briti kirjanik Louisa Young ning krimikirjanik Emelie Schepp.

Festivali peamises toimumiskohas Kirjanike Maja musta laega saalis jätkuvad traditsiooniks saanud eesti kirjanike vestlused. Elu ja loomingu üle arutlevad üks tänavuse Tuglase novellipreemia laureaate Tiit Aleksejev ja äsja Kultuurkapitali proosapreemia pälvinud Martin
Algus, Mait Vaik ja Paavo Matsin, Mudlum ja Maarja Kangro ning Leelo Tungal ja Tiia Toomet. Head eesti kirjandust jagub ka lastekirjanduse keskusse, kus esinevad tänavune Kultuurkapitali laste- ja noorsookirjanduse preemia laureaat Andrus Kivirähk ning tuntud lastekirjanikud Kertu Sillaste, Kristi Kangilaski, Els Heinsalu, Jaanus Vaiksoo ning Wimberg.

HeadReadi pärisosa on alati olnud mahukas luuleprogramm. Kohe festivali avapäeval 22. mail saab Aidas (Vene 14) kuulata ja vaadata mitme põlvkonna poeesiat, kui lavale astuvad Eva ja Indrek Koff koos Sander Udikase ning üllatuskülalistega. Luuleteatepulga võtavad üle verinoored
poeedid. Reedel loevad Aidas aga luuletõlkeid ja tõlkeluulet Kultuurkapitali luulepreemia värske laureaat Eda Ahi ning Doris Kareva, Paul-Eerik Rummo, Kalju Kruusa, Igor Kotjuh ja Aare Pilv.
Festivalilt ei puudu ka traditsioonilised luuledisko Kuku klubis ja luulemissa Niguliste kirikus.

Vestlusringe toimub kirjandusfestivalil mitmel päevakohasel teemal: „Mats ja vurle kirjanduses”„Kliimast, keskkonnast ja ajakirjandusest” ning „Tehnoloogia mõjust lugemisele ja kirjandusele”.

Festivalilt ei puudu ka muusika. Jutte ja laule ühendavad Piret Päär ning Meelika Hainsoo, Elina Gerodes, Polina Tšerkassova, Mingo Rajandi ja Jan Kaus ning Mari Kalkun ja Aleksandra Kremenetski.

Esimest korda on uue vestluspaigana festivalil HeadRead Disaini- ja Arhitektuurigalerii (Pärnu mnt 6), kus on avatud ka Dmitri Kotjuhi fotonäitus kirjandusfestivali eelmistest aastakäikudest.

Tallinna Kirjandusfestival HeadRead 2019 toimub 22.–26. mail. Kogu kava koos esinejate tutvustustega on saadaval festivali veebilehel. Jälgige festivali lehekülge FacebookisTwitteris ja Instagramis ning vaadata võib ka eelmiste festivalide salvestusi.

Suurtoetajad

Tagasi üles